OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW PSARY I WOJKOWICE

BIOLOGICZNE I EKOLOGICZNE OCZYSZCZALNIE ŚLĄSK


Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 10 z 1995 r. Poz. 46 § 37) w jasny i precyzyjny sposób określa wymagania, które należy spełnić przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Odpowiednia odległość powinna dzielić urządzenie od budynków, jak również od granic działki. Przy czym odległość od budynku, z którego odprowadzane są ścieki, powinna być możliwie jak najmniejsza. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, zaleca się wówczas zastosowanie izolacji termicznej przyłącza kanalizacyjnego (obsypka z żużlu lub innego materiału, zapobiegającego wychłodzeniu). Dlaczego jest to istotne? Otóż, kiedy odległość oczyszczalni od obsługiwanego przez nią budynku wynosi powyżej 20 m, wówczas odprowadzane ścieki ulegają wychłodzeniu, a na ściankach rury odprowadzającej odkłada się tłuszcz. Prowadzi to do zmniejszenia światła rury, a w efekcie do upośledzenia funkcjonalności i wydajności całej instalacji.

Kolejne wymogi określają usytuowanie oczyszczalni w odpowiedniej odległości od studni (minimum 15 m), od granicy działki lub od ulicy (minimum 2 m), od rurociągów z gazem lub wodą (minimum 1,5 m), od przewodów elektrycznych (minimum 0,8 m). System odprowadzania wody pościekowej natomiast musi znajdować się w odległości 2 m od granicy działki lub ulicy, 5 m od domu, 30 m od ujęcia wody pitnej, 1,5 m od wód gruntowych, 1,5 m od rurociągów, 0,8 m od przewodów elektrycznych oraz 3 m od krzewów i drzew. Wymogi te są zatem dość precyzyjnie określone i należy bezwzględnie brać je pod uwagę podczas planowania prac.

Kolejnym z wymogów, jakim należy sprostać podczas montażu oczyszczalni kompaktowej, jest ten, dotyczący napełniania zbiornika przy jednoczesnym jego zasypywaniu. Przeprowadza się wówczas także badanie szczelności, polegające na puszczeniu wody do kanalizacji wewnętrznej i obserwowaniu połączeń rur, łączących ją z osadnikiem lub oczyszczalnią kompaktową. Odbywa się to na bieżąco tuż po połączeniu wszystkich rur i jednocześnie zasypuje się zbiornik. Badanie szczelności ma za zadanie wykrycie ewentualnych usterek, takich jak podwinięta uszczelka czy też pęknięcie. Jeżeli rury, łączące kanalizację wewnętrzną z osadnikiem lub oczyszczalnią są stosunkowo krótkie, wówczas badanie szczelności jest prostym i nieskomplikowanym zabiegiem. Jeżeli jednak ich długość jest znaczna, należy kierować się Polską Normą PN EN 1610, w której to zawarte są dokładny sposób przeprowadzenia próby oraz wszelkie parametry. Gazy z oczyszczalni biologicznej powinny natomiast być odprowadzane przez pion kanalizacyjny powyżej 0,6 m górnej krawędzi najwyżej położonych w budynku okien. Odprowadzanie oczyszczonych już ścieków może natomiast odbywać się do studni chłonnej, co jest uregulowane za pomocą normy PN 12566–3.

Instrukcja montażu oczyszczalni

Niezwykle istotne jest to, aby montaż przydomowej oczyszczalni ścieków odbywał się zgodnie z wytycznymi i wymogami dla miast Psary i Wojkowice, Bobrowniki oraz Rogoźnik, dotyczącymi takiej instalacji. Jest to bowiem gwarancja nienagannego działania całego systemu, wydajności urządzeń oraz bezproblemowego procesu oczyszczalnia ścieków przez wiele lat. Montaż zgodny z poniższą instrukcją jest również obligatoryjny, kiedy chcemy zachować 10-letnią gwarancję producenta. Prawidłowe działanie systemu oraz precyzyjny montaż poszczególnych elementów zaowocuje doskonale działającą i wydajną oczyszczalnią.

Podłoże, przeznaczone pod montaż oczyszczalni powinno być twarde, aby uniemożliwiało zapadanie się i osiadanie zbiornika w podłożu. Miejsce to nie może być narażone na obciążenia, tj. nie mogą to być ciągi jezdne itp. Dostęp do miejsca usytuowania zbiornika oczyszczalni powinien być swobodny (bezproblemowe manewrowanie transportu asenizacyjnego), włazy rewizyjne zaś muszą wystawać ponad powierzchnię gruntu i umożliwiać swobodną obsługę techniczną w przyszłości. Miejsce pod montaż oczyszczalni należy uprzednio przygotować. Wszelkie zbędne przedmioty należy usunąć i zadbać o to, aby absolutnie żadne przeszkody nie umożliwiały montażu. Następnie można przystąpić do prac, zgodnie z instrukcją.
Na głębokości maksymalnie 1,5 m, przy zastosowaniu odrębnej instrukcji montażu, możliwe jest zainstalowanie oczyszczalni Kingspan.

Montaż oczyszczalni krok po kroku

• Przygotowanie wykopu pod zbiornik – jego wielkość musi być na tyle duża, aby umożliwiała dostęp do ścianek dolnej części zbiornika podczas jego zasypywania. Przygotowany wykop nie powinien zawierać żadnych przedmiotów (np. kamieni), aby zbiornikowi nie zagrażało uszkodzenie mechaniczne.
• Umieszczenie zbiornika w wykopie oraz ustawienie wlotu odpowiednio do właściwego podłączenia rurociągów.
• Wypoziomowanie zbiornika.
• Zasypanie zbiornika dookoła obsypką z piasku lub suchego betonu do 30 cm wysokości.
• Napełnienie zbiornika do wysokości obsypki – istotne jest równomierne napełnianie wszystkich trzech komór. Aby zrobić to poprawnie, należy zdemontować podstawę dmuchawy, a następnie napełniać komory poprzez przekładanie węża do każdej z nich co 3-5 minut. Absolutnie nie wolno dopuścić do spiętrzenia się wody tylko w jednej z komór.
• Dalsze usypywanie obsypki warstwami po 30 cm i jednoczesne zagęszczanie jej poprzez namywanie.
• Napełnienie zbiornika wodą do pełna.
• Pozostawienie zbiornika, napełnionego wodą (warunek konieczny!).
• Zakrycie otworów deklami i dokładne zabezpieczenie ich śrubami.

Istotne informacje: namywanie, zastosowane przy zagęszczaniu obsypki odbywa się poprzez polewanie wodą obsypki. Woda ta wsiąka w obsypkę, powodując jej równomierne osiadanie. Zabezpiecza to zbiornik przed uszkodzeniami. Nie należy wpuszczać ścieków do wnętrza zbiornika bez napełnienia go wodą. Nigdy nie należy zostawiać zbiornika z otwartymi i niezabezpieczonymi otworami.
Oczyszczalnia w miejscowości Psary i Wojkowice, zamontowania zgodnie z powyższymi wytycznymi z pewnością posłuży przez długie lata, a cały proces oczyszczania ścieków będzie przebiegał w sposób wydajny. Wystarczy zadbać o optymalne warunki, w jakich zostanie usytuowany zbiornik oczyszczalni, przygotować teren oraz zastosować się do określonych w instrukcji warunków montażu, by cieszyć się innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniem kwestii oczyszczania ścieków.

oczyszczalnie ścieków Psary


oczyszczalnie ścieków Wojkowice


oczyszczalnie ścieków Wojkowice

Co należy sprawdzić przed montażem Oczyszczalni?


  • Stan prawny działki
  • Warunki zabudowy
  • Dojazd i granice działki
  • Topografia działki
  • Uzbrojenie działki
  • Historię terenu