OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW PIEKARY ŚLĄSKIE

BIOLOGICZNE I EKOLOGICZNE OCZYSZCZALNIE PIEKARY, ORZECH, RADZIONKÓW, ŚWIERKLANY I OKOLICE


Świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jest zamontowanie tak zwanej przydomowej oczyszczalni ścieków. Atutem takich urządzeń jest wyposażenie ich w odpowiednie certyfikaty i atesty, które świadczą o bezpieczeństwie i ekologicznym podejściu producentów do ich produktów w związku z wymogami stawianymi przez odpowiednie instytucje. Aby wybudować taką oczyszczalnie, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ukształtowanie terenu jest odpowiednie, a powierzchnia działki wystarczająca. Istotne jest również ocenienie stanu lustra wód podziemnych oraz sprawdzenie przepuszczalności gruntów. Co ważne, brane jest pod uwagę także rozmieszczenie budynków sąsiadów oraz ich oczyszczalnie przydomowe. Czasami istnieje konieczność poprowadzenia drenażu.

Jedną z szanowanych na rynku jest oczyszczalnia BioDisc firmy Kingspan. Firma ta zajmuje się produkowaniem oczyszczalni przemysłowych, które sprawdzą się w przemyśle, między innymi w hotelach, czy na osiedlach. Technologia ta opiera się na obrotowych złożach biologicznych. Co ważne, produkt ten doceniany jest za wysoką wydajność i skuteczność, ponieważ działa nieprzerwanie przez cały czas użytkowania. Posiadamy szerokie doświadczenie na terenie Piekar Śląskich i okolic. Istotnym elementem wspomnianych oczyszczalni jest możliwość ich dostosowania i dopasowania w zależności od zastosowania, jednocześnie uwzględniając wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska itp. Specjalny system kompensujący zmienne ilości ścieków doprowadzanych do urządzenia zapewnia pracę w optymalnych i niezmiennych warunkach. Maksymalna efektywność oczyszczalni jest zapewniona.

Jak zamontować przydomową oczyszczalnie?
1. Najpierw należy wykona odpływ za pomocą zamontowania rury odpływowej wyprowadzonej z domu.
2. Kolejny krok to przygotowania dołu, w którym zostanie zamieszczony zbiornik.
3. Następny etap to przetransportowanie zbiornika, jego ustawienie oraz wypoziomowanie w wykonanym dole.
4. Później przeprowadzone jest podłączenie rur do zbiornika, których zadaniem jest odprowadzanie ścieków.
5. Następnie wykonuje się wykop, w którym zostanie umieszczona studnia chłonna.
6. Teren kolejno zostaje zabezpieczony geowłókniną.
7. Ostatni krok to zasypanie zbiornika, jak i studni chłonnej.

Obecnie bardzo ważne jest stawianie na ekologiczne i oszczędne rozwiązania w każdym możliwie aspekcie. Osoby, które decydują się na zamontowanie tego typu oczyszczalni w domach jednorodzinnych mogą liczyć na oszczędności rzędu nawet do dwóch tysięcy złotych rocznie. Trzeba jednak najpierw zainwestować w badania, które polegają na wykonaniu kilku odwiertów w miejscu przeznaczonych pod zbiornik i drenaż. W ten sposób przeprowadza się analiza poziomu wód gruntowych oraz pobiera się próbki gruntu, które posłużą wykonaniu badań makroskopowych. By natomiast wykonać pomiar wsiąkania wód do gruntu, wykonany otwór zalewa się wodą i mierzy czas, jaki jest potrzeby do jej wchłonięcia. Jest to tak zwany test perkolacyjny.

oczyszczalnie ścieków Piekary Śląskie


Wykonujemy badania geologiczne pod oczyszczalnie

Oczyszczalnia biologiczna wymaga wykonania pewnych badań, zanim przystąpi się do jej instalacji. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość działki, liczbę mieszkańców korzystających z jednej oczyszczalni, położenie oczyszczalni oraz prędkość wsiąkania wody do gruntu. Do podstawowych elementów całej konstrukcji oczyszczalni zalicza się osadnik gnilny, drenaż rozsączający, puzzolanę oraz studzienki zamykającą i rozdzielającą. Co do prawnych wymogów, w przypadku domów jedno oraz wielorodzinnych należy zgłosić chęć montażu oczyszczalni w starostwie. Wydajność tych urządzeń w tym przypadku nie może przekraczać 7,5 m3. Oczywiście należy wziąć pod uwagę różnice w kwestii warunków, jakie należy spełnić, które dostępne są dla zainteresowanych w gminach. W Starostwie natomiast otrzymuje się już dane bardziej szczegółowe. Na takie spotkanie należy zabrać ze sobą podstawowe plany, ale również opinię hydrogeologiczną i projekt całej instalacji.

Warto znać standardową procedurę, dzięki której można uzyskać zezwolenie na montaż oczyszczalni.
1. Najpierw należy zaczerpnąć informacji w Starostwie na temat wymaganych dokumentów, oświadczeń i opinii niezbędnych do zamontowania oczyszczalni.
2. Kolejno trzeba wykonać badanie hydrogeologiczne mające na celu badanie makroskopowe gruntu na głębokości do 3 metrów. Oblicza się przy tym współczynnik filtracji.
3. Następnie pobiera się mapkę opiniodawczą działki. Jest ona niezbędna w dalszym procesie planowania inwestycji.
4. Później przychodzi cza na naniesienie na mapę omawianego urządzenia.
5. W międzyczasie należy skupić się na przygotowaniu dokumentacji uzupełniającej, czyli druku zgłoszenia robót budowlanych, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a także oświadczenia o posiadaniu prawa do nieruchomości i dysponowania nimi w celach budowlanych. Dokumenty znajdują się na stronach internetowych Starostw Powiatowych lub w ich siedzibie.

Na zgłoszenie budowy omawianych przydomowych oczyszczalni biologicznych konieczne jest zarezerwowanie na to 21 dni, ponieważ tyle może trwać procesowanie i czynności z nim związane. Osoby decydujące się na wspomniane urządzenie powinny zadbać o skompletowanie całej dokumentacji. Przede wszystkim powinny wypełnić oraz podpisać druk zgłoszenia. To samo należy wykonać z drukiem oświadczenia. Istotnym dokumentem jest również mapa z już naniesionym na nią projektem oczyszczalni oraz niezbędny przy tym opis techniczny urządzenia.

Oczekiwanie na odpowiedź, jak już wcześniej wspomniano, może zająć do 21 dni licząc od dnia, w którym zgłoszono projekt do urzędu. Jeżeli jednak w tym czasie nie otrzymało się żadnej odpowiedzi negatywnej, można śmiało przystąpić do budowy i realizacji projektu. Profesjonalne firmy świadczące tego typu usługi są w stanie przeprowadzić niezbędne badania geologiczne na rzecz oczyszczalni już w czasie 10 dni, co pozwala na szybsze przystąpienie do budowy. W momencie, gdy osoby zainteresowane tego typu urządzeniami na rzecz własnych gospodarstw domowych pragną zrealizować swój plan pilnie, firmy o nieposzlakowanej renomie, z doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami są w stanie zamontować oczyszczalnie w ciągu nawet kilku dni.

Również nasza firma stawia na profesjonalizm oraz pełne zaangażowanie. W miejscowościach Radzionków, Orzech, Świerklaniec, Nowe Chechło, Tąpkowice i Rogoźnik wykonaliśmy ponad 50 operatów i montaży oczyszczalni biologicznych. Wszystkie prace, projektowanie oraz realizacja opierają się o rozporządzenie Ministra Środowiska z 2016 roku w sprawie warunków odprowadzania ścieków do ziemi. Podczas dokonywania analizy gruntu wykonujemy przynajmniej dwa odwierty służące do badań. Ważne jest przy tym wykonanie ich na odpowiedniej głębokości. Następnie przeprowadzamy badania makroskopowe i sprawdzamy skład chemiczny pobranych próbek z gruntu. Istotne jest także laboratoryjne sprawdzenie współczynnika filtracji. Niezbędny jest ponadto test perkolacyjny, który polega na wykonaniu otworu w gruncie i zalania go wodą. W ten sposób sprawdza się, jak szybko woda zostaje wchłonięta do gruntu.

W zależności od tego, jakie rezultaty przyniosą przeprowadzone badania, prędkość wsiąkania wody oraz poziom zwierciadła wody gruntowej może się różnić. Wyniki są analizowane i służą opracowaniu projektu oraz jego późniejszej realizacji. Sporządzona dokumentacja pozwala na obliczenie długości drenów oraz ich maksymalnego obciążenia. W sytuacji, gdy powierzchnia działki może być niewystarczająca, istnieje możliwość zastosowania studni chłonnych. Trzeba jednak pamiętać, iż warunkiem ich instalacji ilość przepompowywanych ścieków nie większa niż 1 m sześcienny w ciągu doby.

Wspomniana już oczyszczalnia Kingspan BioFicient świetnie sprawdza się w gospodarstwach domowych, przy których nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji. Może ona posłużyć nawet 30 mieszkańcom, w zależności od charakteru zabudowy. Mniejsze zbiorniki wykorzystywane przez maksymalnie 6 osób są wytworzone z polietylenu, zbiorniki większe natomiast z GRP. Korzyści, jakie uzyskują użytkownicy wspomnianych oczyszczalni to między innymi niskie koszty użytkowania oraz komfort korzystania z urządzenia przy minimalnych zaangażowaniu i serwisu. Co więcej, sposób działania tych zbiorników chroni środowisko naturalne, szczególnie wody gruntowy i inne zbiorniki wodne. Prezentowane zbiorniki posiadają niezbędne atesty i zapewniają całkowitą automatyzację urządzenia. Ich zaletą jest także brak konieczności dodawania jakichkolwiek biopreparatów oraz możliwość zgłębienie dopływu do 1,5 metra. Właz urządzenia zamyka się na klucz, dzięki czemu osoby niepożądane nie mają do niego dostępu.

Studnie chłonne w urządzeniu rozsączają wody opadowe i ścieki w gruncie, magazynują także wspomniane odpady. Z kolei tunele rozsączające stanowią istotny element całego systemu, jako że rozsączają ścieki i wodę opadową. Woda ta może pochodzić z dachów i z pomocą rur kanalizacyjnych jest doprowadzania do urządzenia. Rozsączanie pozwala na transport ścieków tymi tunelami i ich dodatkowe oczyszczenie w gruncie. System ten świetnie się sprawdza, a jako element wspomnianego urządzenia dopełnia całości i maksymalizuje korzyści płynące z korzystania z omawianych biologicznych studni przydomowych. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeżeli posiada się swoje gospodarstwo domowe.

Co należy sprawdzić przed montażem Oczyszczalni?


  • Badanie gruntu
  • Warunki zabudowy
  • Dojazd i granice działki
  • Topografia działki
  • Uzbrojenie działki
  • Historię terenu
oczyszczalnie ścieków Radzionków


oczyszczalnie ścieków Świerklaniec