OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW STRZELCE OPOLSKIE

BIOLOGICZNE I EKOLOGICZNE OCZYSZCZALNIE STRZELCE OPOLSKIE


W momencie podjęcia decyzji o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków, konieczne jest spełnienie pewnych warunków, które szczegółowo opisane są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Mowa tutaj przede wszystkim o przepisach odnośnie warunków technicznych, które powinny zostać spełnione przez budynki, ale również przez powierzchni i ukształtowanie działki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Dzienniku Ustaw Nr 10 z roku 1995, poz. 46 § 37. Jednym z najważniejszych aspektów podczas planowania lokalizacji oczyszczalni jest jej odległość od budynku. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. Jeżeli natomiast dystans wynosi więcej niż 20 metrów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że temperatura odprowadzanych ścieków zacznie spadać, a tym samym zawarty w nich tłuszcz zacznie osadzać się na ściankach rur służących odprowadzeniu ścieków. Konsekwencją tego procesu może być zmniejszenie światła przepływu, a w ostateczności zablokowanie rur. By zapobiec opisanej sytuacji istnieje konieczność zabezpieczenia przyłącza kanalizacyjnego dodatkową izolacją termiczną. Najczęściej. Tym celu korzysta się z różnego rodzaju materiałów izolacyjnych lub zwyczajnie obsypuje się urządzenie i rury żużlem.

Najlepsze optymalne warunki lokalizacyjne dla oczyszczalni to zamontowanie jej w odległości 15 metrów od studni, jeżeli takowa znajduje się na działce, a także minimum 2 metry od granicy działki czy drogi. Należy także pamiętać, że nie może ona zostać zainstalowana bliżej niż 1,5 metra od rurociągów gazowych, czy 80 cm od przewodów elektrycznych. Minimalna odległość biologicznej oczyszczalni ścieków od domu to 5 metrów. Jeżeli w okolicy znajduje się jakieś ujęcie wody pitnej, wtedy odległość od niego będzie wynosić minimum 30 metrów. W przypadku wód gruntowych ta odległość stanowi jedyne 1,5 metra. Warto także pamiętać, że lokalizacja oczyszczalni przydomowej względem drzew i krzewów nie powinna być mniejsza niż 3 metry. Wszystkie powyższe dane znajdują się w obowiązujących przepisach, co obligatoryjne i dostosowanie się do nich jest niezbędne, by móc uzyskać pozwolenie na budowę biologicznej oczyszczalni ścieków.

Warto zaczerpnąć informacji na temat, jak przygotować się do instalacji omawianego urządzenia. Ważne, by uważnie przeczytać poniższą instrukcję i zawarte w niej wskazówki, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Tylko wtedy użytkownik może mieć pewność, że instalacja odbędzie się efektywnie. Prawidłowe działanie całego systemu kanalizacyjnego zależy od tego, w jakim stopniu użytkownik dostosuje się do niniejszych wytycznych. Jeżeli z jakichś powodów montaż nie przebiega zgodnie z planem, lepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem. W przeciwnym razie inwestor instalując urządzenie w inny sposób i na własną odpowiedzialność zrzeka się prawa do dziesięcioletniej gwarancji producenta na wspomniany system oczyszczania ścieków.

Jak zamontować oczyszczalnię? Przede wszystkim należy mieć pewność, iż lokalizacja zapewni swobodny dostęp i manewrowanie transportem asenizacyjnym nie będzie sprawiało żadnych problemów. Posiadamy doświadczenie w miastach Strzelce Opolskie, Krapkowice, Toszek, Zawadzkie, Krasiejów i Dobrodzień. Ważne, by podłoże, na którym zostanie zainstalowany zbiornik, charakteryzowało się stałością i nie doprowadzało do osiadania się oczyszczalni. Miejsca, w których znaczne obciążenie sprzętem i zawartymi w zbiornikach ściekami mogą do tego doprowadzić, powinny być całkowicie wykluczone. Istotnym jest takie rozplanowanie lokalizacji oczyszczalni, by dostęp do włazów rewizyjnych był nieograniczony, a one same by znajdowały się nad powierzchnią terenu. Lokalizacja musi umożliwiać dojazd do urządzenia w przypadku obsługi technicznej przed odpowiednie środki transportu.

Przed przystąpieniem do montażu, należy upewnić się, iż wszystkie przeszkody zostaną usunięte z miejsca, w którym powstanie oczyszczalnia. Należy pamiętać, iż ich pozostawienie może nastręczać dodatkowych i nie potrzebnych problemów, których lepiej uniknąć ze względu na czas i ewentualne dodatkowe koszty. Zaletą omawianego urządzenia jest fakt, iż przenosi ono napór gruntu. Oznacza to, że standardowe posadowienie oczyszczalni w suchych warunkach jest możliwe bez konieczności wykorzystania jakiegokolwiek obmurowania czy dodatkowego wsparcia. W momencie wykonywania wykopu pod zbiornik należy pamiętać o tym, by był on większy od samego urządzenia, jako że dostęp do bocznych ścian oczyszczalni w jej dolnej części jest niezbędny. Z kolei sam wykopnie powinien zawierać żadnego rodzaju elementów umożliwiających uszkodzenie sprzętu, jak chociażby cegły, kamienie, czy gruz. Dno wykopu powinno zostać lekko zabezpieczone piaskiem na grubości 20 centymetrów oraz ugniecione z pomocą odpowiednich maszyn budowlanych.

Przygotowanie wykopu jest bardzo istotnym elementem całego procesu. Przeprowadzenie go zgodnie z wytycznymi pozwoli na bezproblemowe osadzenie zbiornika i jego eksploatowanie. Co więcej, odpowiednio ustawiony otwór wlotowy ułatwia podłączenie rurociągów we właściwy sposób. O czym świadczy odpowiednio wypoziomowany zbiornik? Wystarczy zmierzyć poziom na kołnierzu zbiornika. Następny krok to obsypanie zbiornika na wysokości około 30 centymetrów. W zależności od tego, na jakim gruncie osadzany jest zbiornik, warto zastosować piasek albo suchy beton. Wszystkie informacje znajdują się w dołączonej do urządzenia instrukcji. Następnie z pomocą zwykłego węża ogrodowego należy napełnić zbiornik wodą, jednak wyłącznie do wysokości obsypki. W całym tym procesie istotne jest napełnianie wszystkich trzech zbiorników symultacyjnie. By to się udało, najpierw należy zdjąć dmuchawy zainstalowane w oczyszczalni. Najlepiej jest przekładać wąż ogrodowy do każdej komory co kilka minut, wtedy równoczesność napełniania zbiorników zostanie zachowana. Warto jednak pamiętać o tym, by nie spiętrzać wody w jednej z komór i dopiero przechodzić do kolejnej.

Następnym etapem montażu biologicznej oczyszczalni przydomowej jest zwyczajne pozostawienie zbiornika wypełnionego wodą. Nigdy nie można pozostawić go pustego, jako że może dojść do jego uszkodzenia. Dopiero wtedy można rozpocząć transfer ścieków do zbiornika. Napełnienie oczyszczalni wodą pomaga także utrzymać prawidłowy sposób działania hydraulicznych elementów urządzenia bez naruszenia ich konstrukcji itp. Po wykonaniu powyższych prac można spokojnie dokonać zakrycia otworów inspekcyjnych w zbiorniku oraz dodatkowo zabezpieczyć je śrubami. Dzięki temu nikt niepożądany nie otworzy oczyszczalni. Ważne, by przydomowa oczyszczalnia nigdy nie została pozostawiona bez opieki. W przeciwnym razie ktoś niezauważenie może wyrządzić sobie krzywdę lub naruszyć wewnętrzne elementy urządzenia bez wiedzy inwestora.

By mieć pewność, ich materiał wykorzystany do obsypania oczyszczalni jest wystarczająco zagęszczony, należy przejść do tak zwanego namywania. Proces ten polega na zlewaniu ów materiału wodą. To przyczynia się do jego osadzania i tworzenia stabilniejszego wsparcia dla oczyszczalni. Jak to przeprowadzić? Należy zlewać obsypkę aż do momentu pojawienia się na jej powierzchni kałuży. W momencie gdy woda wsiąknie całkowicie, można tą czynność powtórzyć. Dzięki temu osiadanie się zbiornika w wykopie nie skończy się żadnym uszkodzeniem. Warto jednak pamiętać, iż instrukcja montowania zbiornika w terenie obfitującym w wysokie wody gruntowe różni się od tej opisanej powyżej.

Odprowadzanie gazów z przydomowej oczyszczalni dokonywane jest przez tak zwany pion kanalizacyjny na minimalnej wysokości 0,6 metra od górnej części okien w budynku. By upewnić się, że szczelność wszystkich połączeń jest odpowiednia, trzeba przeprowadzić ją zaraz po dokonaniu połączeń rur oraz zanim zbiornik zostanie zasypany. W tym celu cała kanalizacja wewnętrza zostaje napełniana wodą, a w trakcie obserwowania rur można zauważyć ewentualne nieszczelności. Jest to najlepsze metoda na odkrycie jakichkolwiek pęknięć, czy źle założonych uszczelek. Należy pamiętać, że jednocześnie jest to czas napełniania oczyszczalni wodą. Im mniejsza jest odległość między rurami i zbiornikiem, tym lepiej. Jeżeli natomiast odległość jest znaczna, wtedy konieczne jest zapoznanie się z zasadami i normami zawartymi w Polskiej Normie PN EN 1610.

Co do odprowadzania ścieków, należy spełnić normy zawarte w PN 12566-3. Zgodnie z nimi, wszystkie ścieki odprowadza się do chłonnej. W studni pełnej ścieków zawsze dochodzi do naturalnych procesów rozkładowych. W oczyszczalni następuje ich oczyszczenie, a efektem jest wody z drugą klasą czystości. Taka woda nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, dlatego istnieje możliwość jest legalnego odprowadzania do gruntu lub wód powierzchniowych. Oczywiście nie wszystkie ścieki zostają oczyszczone przez urządzenie, dlatego dla zapewnienia właściwego działania oczyszczalni konieczne jest jej czyszczenie przynajmniej raz do roku. Wszystkie zebrane ścieki muszą zostać odpowiednio zabezpieczone i zneutralizowane w punktach utylizacji zbiorczej.

Serwis przydomowej oczyszczalni ekologicznej jest konieczny dla utrzymania jak najwyższego poziomu funkcjonalności urządzenia i jego sprawności. Przede wszystkich należy regularnie kontrolować skład odpływu, rownież indeks osadu czynnego. Konieczne jest również regulowanie natlenienia oczyszczalni, a także dostarczanie odpowiednich preparatów z mikroorganizmami biorącymi udział w rozkładzie ścieków. Co 12 miesięcy istotne jest także usunięcie osadu zgromadzonego w pierwszej komorze i w osadniku. By przydomowa oczyszczalnia spełniała swoje funkcje, należy pamiętać o podłączeniu jej do stałego napięcia AC 230V. Każde przyłącze musi zostać wykonane przez fachowca z uprawnieniami SEP do 1 kV. Instalacja musi zostać odpowiednio zabezpieczona z pomocą niebieskiej folii i wyłącznikiem 10A różnicowo- prądowym. Zanim oczyszczalnia zostanie oddana do użytkowania, wymagane jest sprawdzenie funkcjonowania oczyszczalni dzięki procedurze przeciwpożarowej, a także przez sprawdzenie, czy wyłączniki różnicowo- prądowe spełniają swoje funkcje.

Co należy sprawdzić przed montażem oczyszczalni?


  • Stan prawny działki
  • Warunki zabudowy
  • Dojazd i granice działki
  • Topografia działki
  • Uzbrojenie działki
  • Historię terenu
oczyszczalnie ścieków Strzelce Opolskie


oczyszczalnie ścieków Strzelce Opolskie


oczyszczalnie ścieków Strzelce Opolskie